Z přípravy vítěze PL-MTBO 2009 na další sezónu :o)

Jak sem dumal nad Fandovo tunelovým překvapením.

Jsem biker. Naučil jsem se orientovat v mapě a stal sem se MTBO bikerem. Dřív sem sice kromě kola chodil občas i běhat, ale OB jsem se nikdy nevěnoval.  Abych se na kole ještě více zlepšil v práci s mapou, pojal jsem myšlenku zůčastnit se některých závodů PZL. Těch pár úvodních jsem propásl, ale na Večerník Praha 20. prosince mě již neomylně zlákali Rolníci Zuzka s Honzou. Navíc s organizátorem závodu Fandou se díky MTBO taky znám.

Nočního sem nikdy nic neběžel ani nejel. Ve městském provozu taky ne. A nevzpomínám si že bych někdy sportoval v mínus 28,6 stupních Celsia. Takže pro mě to byl večer plný premiér. Těšil sem se hodně aniž bych tušil jaké dobrodružství mě ten večer čeká.

Běžel sem až do 12ky cca na 6-8 místě.  Čela se dalo prostě držet v podstatě bez mapování – když první 3 hledali dohledávký tak je vždycky dalších 3 - 5 seběhlo... Nejdřív sem si říkal že to takhle s nima doběhnu celý bez kouknutí do mapy a jaká to bude rarita, ale pak sem si řekl že mě to takhle bez mapy nebaví, cválat jak na chrtích závodech za hrstkou nejrychlejších. Přišel sem si přece hlavně pohrát s mapou, bez ambic umístění v první 10tce. Tak sem se rozhodl že začnu mapovat sám a na chodníku z 12ky nahoru sem je nechal běžet a vyšel si to chůzí pomalu s tím že nahoře si v klidu namapuju podle sebe (za mnou už byla díra)

Jenže to sem netušil že to rozhodnutí dělám v nejnevhodnějším úsekui traťe: neznám ty „pitomý“ značky kterejm pěšáci říkaj popisy :o)  - prostě sem si na 13ku naběhl, podle 9ky ale ona tam nikde nebyla. 10 min sem jí hledal, stáhnul sem na sebe další 2 lidi – pak sme pochopili že bude pod zemí v tunelu, ale to sem zas nechápal kde by tam byl silniční tunel (podle mapy).  Nevím že by tam kdy nějakej byl… To mě zmátlo. Oběhnout to Koněvkou ale nešlo, zeshora od severu to bylo oplocený a od tý benzínky tam bylo zábradlí a za ním strašná hloubka (vypadající na skalnatý svah) takhle nás tam zmatkovalo víc. Jeden to vzdal a řek že jde do cíle, že má stejně roztrhlou mapu, další běžel nejdřív pro 14ku, mě začla bejt kosa jak sviňa, protože sem byl z toho kalupu se špičkou celej propocenej, našel sem 15ku - pak tam kolem devítky (jako já) přiběhlo asi 6 holek a když zjistili stejnej problém, začali oblejzat to zábradlí na konci asfaltky u pumpy a neohroženě se spouštět po tý skále někam do tý hloubky do tmy… to sem fakt čuměl!  Do toho sem už teda nešel! Dřív sem dělal taky věci jenom srdcem a bez rozmyslu, ale dnes…

Tak sem si ještě řekl že teda 13ku vynechám a mírným poklusem si od 15ky doběhnu na druhou stranu pro 14ku a navážu tréninkově na zbytek, jenže jak jsem znovu od 15ky vyběhl na hřbet kopce namapoval co nejpřesněji a začal se spouštět k tunelu přímo křovím dolů z druhý strany ke 14ce, tak to byl taky svah jak hovado, klouzalo to po tom sněhu jak sviňa, že sem se sotva držel stromů abych nesjel a když už sem byl nad ústím tunelu, tak vyjel rychlík! A to sem se kurva leknul! Došlo mi že kdyby mi to uklouzlo tak tam slítnu, nebo že bejt tam dřív tak bych asi nevěděl kam uhnout! Vzpomněl jsem si jak se Fanda při výkladu trati potutelně usmíval, že kolejím se jakože dá vyhnout a šrotovalo mi jestli blafoval, aby nás zmátnul, nebo jestli si to myslel vážně že koleje NÉÉ.  Zuzka mi totiž na spinningu říkala že každej rok má Fanda tradici že přichystá v mapě nějakou „zradu“ (např. přeházení, zrcadlení atp.) abych si na to dal pozor a nenechal se nachytat. Jenže že by jako překupku dal Fanda kontrolu do tunelu kde jezděj vlaky to mi nesedělo, takže spolu s velícím pudem sebezáchovy sem se radši vyšplhal zpátky nahoru na cestu, chvíli sem eště čuměl do mapy všiml si že koleje sou vykřížkovaný, a znova sem přemýšlel jaktože v mapě je teda silniční tunel, když tam dole nikde auta nejezdí a jedinej pěší tunel je přeci jak byla kontrola šest… Ale pak mi znova začla bejt kosa, že mě ta záhada přestala zajímat a už sem se zahřívacím poklusem vydal do cíle. Tam sem se bavil s Honzou a pak i s Hynkem a ty mi to vysvětlili…  

Suma sumárum: Trochu sem si zaběhal, nebylo to špatný – hromaďáky mě sice nebavěj ani v MTBO, ale férově říkám že kdybych běžel intervalem, tak bych stejně kvůli těm piktogramům nedokázal už od začátku kontroly dohledávat, takže to je buřt J Holt pěšák ze mě nebude…  A otázku jestli Fanda jako překvapení v mapě zaměnil  v jednom z tunelů značku železnice za značku silnice sem vyřešil po svým a správně:  prostě sem tam radši nešel.  Proto sem rád že sem „nepřispěl“ tomu že by se to příští rok nekonalo... (nebo že by z toho byl memoriál…) :o)

 

Avoj! Kouřa