Kniha návštěv

Datum: 08.06.2018

Vložil: AlbertApevy

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is central to the portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate is found just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient for your patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all forms of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition connected with a particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections via other regions from the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect then the employment antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some with the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and will also also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a number of ejaculations weekly will prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will heighten the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to look at to ensure a healthy prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to choose prostate examination at least one time a year.

—————

Datum: 03.11.2010

Vložil: Příba

Titulek: :(

Bohužel 28.10. zemřel náš kamarád a výborný kluk Honza "Bábík" Brádler při jízdě na kole, po srážce s autem u Dolních Břežan. Ještě večer před nehodou jsem s Bábíkem probíral jeho plány na závod PMTBOL 2011 na Ladronce. Chtěl to protáhnout novým podjezdem na Bílou horu a uvažoval o umístění sranda kontroly v podzemních garážích Kauflandu.
Takový výborný mapař a organizátor nám bude chybět:-(.
Poslední rozloučení bude 8.11. v 11h v Motole a pak s kamarády 12.11. od 18h. v hospodě Na Hradbách na Vyšehradě.

—————

Datum: 03.09.2010

Vložil: Hynek

Titulek: bezecky postup 10.kola

Tož se můžete mrknout na GPS ražení kontrol na adrese : https://jasondrson.rajce.idnes.cz/Ostatni/#2010_09_01_MTBOliga_10.jpg
(celkem 12km, převýšení 175m)
Jako chodec jsem byl nadmíru spokojen, jen od několika projíždějících jezdců jsem zaslech něco jako "pěknej fekálek ...".
Po celodenním dřepění v kanclu jedínej světlej okamžik dne :-) i když na poslední dvě kontroly jsem sotva mžoural.
KLádine díkes !

—————

Datum: 30.08.2010

Vložil: M1R3K

Titulek: jizda na 10.zavod

aHoj, nepojede nekdo na 10.zavod na kole z prahy???

—————

Datum: 09.08.2010

Vložil: M1R3K

Titulek: partak na MTBO 28.8.

aHoj, hledam partaka na Rybakuv slidil https://www.rybakuvslidil.ic.cz/propozice.php Nejlip s predpoklady ujet za tech 6h neco pres 100km. Pokud partacka, tak samozrejme naroky snizuji.

—————

Datum: 23.06.2010

Vložil: David M.

Titulek: Super závod v Hodkovičkách

Včerejší závod se mi taky moc líbil. Možná i díky počasí, ale hlavně díky pěkné a rozmanité trati na minimálním prostoru. Fáborky a ražení byly OK, tak to má vypadat. Podle mě naprosto bezchybná organizace včetně výsledků na místě. Díky, David

—————

Datum: 16.06.2010

Vložil: Viktor

Titulek: Pořadatelé UBERTE !!!

Nevim jak vám, ale mě se včerejší Kejkol líbil víc než převážná většina letošních pohárovejch závodů. Výborná mapa, volby postupů, krásnej terén, lampióny který byly vidět... Fakt nevim kam to půjde dál. Poslední tři závody který jsem jel byly jeden lepší než druhej.

—————

Datum: 15.06.2010

Vložil: Kouřa

Titulek: Odvoz na Kejkol

Tak kdyby sem někdo ještě dneska zabrouzdal a hodil se mu odvoz na Dnešní Kejkol, tak ho vezmu (jedu ale už ve 3 z Prahy)

Případně si můžete bloknout flek na odvoz z5. Myslím že když to tam pak zmíním, bude hned po místech... :)

volejte 608 011 366

—————

Datum: 21.05.2010

Vložil: Viktor

Titulek: Černý kalhoty

Prosim bikera, kterej po středeční strahovský after-party odjel v mejch zablácenejch černejch cyklistickejch kalhotech, aby mi je (po vyprání a vyžehlení) zase vrátil. Ještě že jsem měl eště džíny.
viktorslavik-uzenáč-yahoo.com

—————

Datum: 20.05.2010

Vložil: Příba

Titulek: Kejkol

Nevejdu se k někomu do auta z Prahy na závod 15.6. v Tuřanech u Slaného. Na kole je to dost daleko a vlakem taky:( , kurna a navic musim byt do 22h. v Praze, takze to asi vynecham. (prriba@volny.cz)

—————